FAQ apie Covid-19


Saugus akinių ir kontaktinių lęšių nešiojimas

Šiandien į įprastus dienos veiksmus ar įpročius žiūrime iš šono ir klausiame: ar tai saugu, ar liksiu sveikas juos kartodamas? Patikėkite, mes jaučiamės taip pat. Kad apsisaugotume nuo COVID-19 viruso patariama laikytis aukštų higienos reikalavimų, saugaus atstumo ir neliesti savo veido. Tačiau akinių ir kontaktinių lęšių nešiotojui tai gali tapti dilema. O kur dar veido lietimas to net nejaučiant. Įprastai žmogus tai daro dažniau nei 20 kartų per valandą. Todėl surinkome atsakymus į klausimus tiems, kurie nešioja akinius ir kontaktinius lęšius. Jais dalinasi mūsų optometrininkė Raimonda:


AKINIAI

Ar įprastas akinių valymo skystis padės apsisaugoti nuo viruso?

Kaip ir rankų higiena, reguliarus akinių valymas yra gera praktika. Akinių lęšių valymo skystis padės pašalinti mikrobus nuo akinių paviršiaus, kurie gali pakenkti jūsų sveikatai. Akinių valymas turi būti kruopštus: nepamirškite nuvalyti nosies pagalvėlių, akinių ienelių (kojelių). Užsidedant ar nusiimant akinius neliesti veido beveik neįmanoma, todėl prieš tai atlikdami įsitikinkite, kad jūsų rankos yra švarios. Jei akinius tenka dienos metu nusiimti, padėti ant paviršiaus ir vėl užsidėti, būtinai išvalykite juos dar kartą.

Ar dezinfekcinis skystis padės apsaugoti akinius nuo viruso?

Dezinfekcinis skystis apsaugos jūsų akinius nuo potencialiai kenksmingų dalelių, tačiau juo valyti akinius nerekomenduojame. Skysčio sudėtyje esantys ingridientai gali pažeisti akinių lęšių dangas bei akinių rėmus. Dėl priemonės sudėtyje esančio alkoholio privalome vengti tiesioginio kontakto su akimis, nes tai gali sudirginti jas. Todėl saugiausia akinius valyti specialiu akinių valymo skysčiu arba plauti juos su muiluotu vandeniu.

Kaip dažnai ir kaip privalau skalbti akinių valymo šluostę?

Paprasčiausias būdas išlaikyti akinių šluostę švarią – reguliariai skalbti. Šluostę galima skalbti 40 laipsnių temperatūroje skalbimo mašinoje. Svarbu paminėti, kad skalbimo metu nenaudotumėte skalbinių minkštiklio ir po skalbimo nelygintumėte. Po dažno skalbimo šluostės audinys susidėvi, medžiaga praranda efektyvumą, susitraukia, todėl šluostę reguliariai reikia keisti į naują. Taip pat nepamirškite prižiūrėti ir akinių dėklo. Akinių dėklą galite išvalyti drėgna servetėle arba tiesiog pamerkti į muiluotą vandenį, o tada palikti džiūti.

Kaip galima prižiūrėti akinius jei pasibaigė akinių valymo skystis?

Akinius galite plauti šiltame muiluotame vandenyje, geriausia naudoti švelnų muilą, kurio pH yra neutralus. Išmuilavus akinių lęšius iš abiejų pusių nuplaukite po tekančiu vandeniu ir išvalykite švaria akinių šluoste.


KONTAKTINIAI LĘŠIAI

Ar turėtumėte vengti nešioti kontaktinius lęšius dėl papildomo tiesioginio kontakto su akimis?

Šiuo metu nešioti kontaktinius lęšius yra saugu jei laikotės aukštų higienos reikalavimų. Labai svarbu kruopščiai plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu bei sausinti jas vienkartiniu rankšluostiniu popieriumi. Tai privaloma daryti tiek prieš kontaktinių lęšių įsidėjimo procesą, tiek prieš išsiėmimą. Ypatingą dėmesį reikia skirti pirštų galiukų higienai, kadangi jais liečiame kontaktinius lęšius.

Ar prieš kontaktinių lęšių įsidėjimą/išsiėmimą turėtumėte naudoti dezinfekcinį rankų skystį, ar pakanka švariai nusiplauti rankas?

Kaip jau žinote, Pasaulinė Sveikatos Organizacija pataria kaip įmanoma dažniau plauti rankas su muilu bent 20 sekundžių ir ypač tais atvejais, jei lankėtės viešose vietose. Jei nėra galimybės nusiplauti rankų patariama naudoti dezinfekcinį rankų skystį, kurio sudėtyje yra ne mažiau nei 60% alkoholio. Tačiau šis rankų dezinfekavimo būdas nėra tinkamas prieš kontaktinių lęšių įsidėjimo/išsiėmimo procesą, kadangi alkoholis patekęs į akis gali sukelti diskomfortą bei akių pažeidimus. Mūsų patarimas šiuo atveju naudoti vandenį ir muilą.

Jei įprastai naudojate mėnesinius kontaktinius lęšius, ar reiktų juos keisti į vienos dienos kontaktinius lęšis?

Nepriklausomai nuo to, ar nešiojate mėnesinius ar vienos dienos kontaktinius lęšius juos liečiate įsidėjimo/išsiėmimo metu bent kartą per dieną. Todėl tik aukšti higienos reikalavimai gali užtikrinti saugų kontaktinių lęšių nešiojimą ne tik šiuo metu bet ir visada.

Jei renkatės šiuo metu nešioti mėnesinius kontaktinius lęšius, ar privalote dažniau keisti kontaktinių lęšių konteinerį?

Įprastai rekomenduojame keisti kontaktinių lęšių konteinerį su kiekviena nauja mėnesinių lęšių pora. Tą siūlome daryti ir šiuo metu. Atminkite tik tai, kad kiekvieną rytą turite išpilti kontaktinių lęšių tirpalą, kuriame per naktį laikėte kontaktinius lęšius, išplauti jį šviežiu tirpalu ir apversti konteinerį ant popierinės vienkartinės servetėlės, kad išdžiūtų.

Ar turėtumėte naudoti vienkartines pirštines kontaktinių lęšių įsidėjimo/išsiėmimo procese?

Jei tinkamai nusiplaunate rankas muilu ir vandeniu, nusausinate su vienkartiniais popieriniais rankšluosčiais – vienkartinių pirštinių dėvėti nereikia.

Ar turėtumėte nustoti lašinti drėkinančius lašus vengdami papildomo kontakto su akimis?

Jei jau naudojate drėkinančius lašus – tęskite, tik prieš kiekvieną kontaktą su akimis nepamirškite kruopščiai nusiplauti rankas. Nustojus lašinti drėkinančius lašus galite susidurti su akių sausumu, kuris pasireiškia akių niežėjimu. Trinant akis padidėja uždegimo ir užsikrėtimo tikimybė.

Ar turėtumėte nustoti lašinti drėkinančius lašus vengdami papildomo kontakto su akimis?

Jei jau naudojate drėkinančius lašus – tęskite, tik prieš kiekvieną kontaktą su akimis nepamirškite kruopščiai nusiplauti rankas. Nustojus lašinti drėkinančius lašus galite susidurti su akių sausumu, kuris pasireiškia akių niežėjimu. Trinant akis padidėja uždegimo ir užsikrėtimo tikimybė.